5 najważniejszych zasad pielęgnacji okolic oczu
Pielęgnacja okolicy oczu może być problematyczna i stwarzać wrażenie, że nie da się wiele poprawić ze względu na to, że skóra powiek górnych i dolnych jest tak cienka, a mimika tego rejonu jest bardzo duża. Zmarszczki pojawiają się tam zazwyczaj w pierwszej kolejności, a niedbały styl życia objawia się błyskawicznie w podkrążonych, spuchniętych powiekach. Jednak stosując się do poniższych zasad masz ogromny wpływ na to, jak wyglądać będzie skóra wokół oczu!
Zasada nr 1. Regularność i prawidłowa pielęgnacja
To najważniejszy czynnik, który warunkuje to, jak okolica oczu będzie wyglądać za 10 czy 30 lat. Stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych pod oczy powinno rozpocząć się wraz rozpoczęciem pielęgnacji twarzy. To mit, że należy dbać o skórę powiek dopiero, gdy skończymy 25 lat i zaczyna nam ubywać kolagenu w skórze. Nie tylko gęstość i napięcie skóry zdradza jej wiek – sieć zmarszczek pojawia się w tym miejscu, gdy zaniedbamy nawilżenie. Tyczy się to każdego typu i rodzaju skóry. Osoby z cerą suchą, odwodnieniem częściej sięgają pod krem pod oczy, bo widzą, że ma to diametralny wpływ na ich wygląd. Czasem używają jednego kremu do całej twarzy i okolic oczu, co jest nie do końca dobrym pomysłem. Choć kosmetyki do tego typu cer są mocniej regeneracyjne, nawilżające i okluzyjne, to nie mają badań okulistycznych, które gwarantują bezpieczeństwo.
Najczęściej zapominają o pielęgnacji okolicy oka posiadacze skóry mieszanej i tłustej, bo dbanie o skórę kojarzy im się jedynie z walką z przetłuszczaniem cery. To duży błąd, gdyż skóra powiek górnych i dolnych nie ma gruczołów łojowych na całej swojej powierzchni. Gruczoły łojowe są ulokowane głównie przy mieszkach włosowych, więc okolica oczu zawsze ma mniej ochrony, często ulega podrażnieniu lub wysuszeniu. Jeśli jesteś posiadaczem cery tłustej lub mieszanej, to koniecznie wprowadź krem pod oczy do swojej pielęgnacji.
Krem stosuj zarówno w pielęgnacji porannej jak i wieczornej. Odpowiada to potrzebom skóry w zależności od jej dobowego rytmu. Wieczorem wzmożone są procesy regeneracyjne skóry, więc warto nakładać krem z aktywnymi składnikami. Skóra w nocy wydziela mniej łoju, dlatego kosmetyk używany wieczorem powinien być bardziej treściwy, niż ten, który wklepujesz pod oczy rano. W tej roli warto zastosować krem pod oczy przeciwzmarszczkowy babo, który jest bombą składników aktywnych. Zawiera składniki redukujące zasinienia i opuchliznę (kofeina, ekstrakt z kasztanowca), nawilżające i kojące (oleje z oliwy, słodkich migdałów, zielonej kawy i rokitnika, witaminę E, alantoinę, beta-glukan, betainę, masło shea, panthenol, sok z liści aloesu i niacynamid) oraz przeciwzmarszczkowe i regenerujące (biomimetyczny neuropeptyd i ekstrakt z owoców goi). Taka kombinacja zapewnia zarówno prewencję starzenia, jaki poprawia wygląd skóry na bieżąco.
Zasada nr 2. Ochrona przeciw promieniowaniu
Czy nakładasz krem z filtrem rano? To bardzo ważny krok chroniący skórę przed fotostarzeniem. Zawsze pamiętaj, by SPF nakładać również na powieki górne i dolne. Jeśli masz wrażliwe oczy i kosmetyki fotoochronne szczypią i powodują u Ciebie łzawienie, to pamiętaj, że można kupić okulary z powłoką anty UV oraz HEV, co skutecznie chroni nawet nie samą skórę ale przede wszystkim oko! High energy visible light to światło niebieskie emitowane przez słońce, ale także w małym stopniu nasze ekrany komputerowe, smartfony i telewizory. Pamiętaj, by krem pielęgnacyjny do twarzy i pod oczy nakładać przed nałożeniem kremu z filtrem.
Zasada nr 3. Dokładny demakijaż
Pielęgnacja może być bardzo rozbudowana, ale gdy nie wykonamy prawidłowego demakijażu, to nie przynosi pożądanych efektów. Nie można nakładać kremu, gdy pod okiem widnieje smuga po niedomytym eyelinerze, czy grudki tuszu. Budowa powieki i rzęs jest bardzo specyficzna i wymaga odpowiedniej higieny. Tuż pod rzęsami znajdują się specjalne gruczoły łojowe, które występują jedynie w tej okolicy. Gruczoły tarczkowe mogą doznać stanu zapalnego, podobnie jak dzieje się na skórze twarzy. Do zalegających resztek kosmetyków przyklejają się pyły i zanieczyszczenia fizyczne z powietrza, stanowiąc pożywkę dla bakterii oraz nużeńca w postaci stresu oksydacyjnego. Odpowiednia higiena, nawilżanie gałki ocznej oraz pielęgnacja rano i wieczorem daje nam kontrolę nad pozytywnymi efektami naszych starań o piękną oprawę oka. Demakijaż powinien odbywać się jak najdelikatniej. Płyn micelarny nie jest kosmetykiem dla wszystkich, należy go też bezwzględnie spłukiwać z okolicy oka. Lepiej wybierać tłustsze formuły, takie jak olejki, masła, emulsje. Olejek do demakijażu babo można wypróbować śmiało jako pierwszy krok w celu usuwania makijażu oczu. Jest to kosmetyk emulgujący, który można zmyć samą wodą i wielu osobom taki regenerujący demakijaż będzie odpowiadał. Pamiętaj też o rzęsach – bez pocierania wacikiem, odżywione i kondycjonowane delikatnymi kosmetykami myjącymi są piękne, mocne i dłuższe.
Zasada nr 4. Zabiegi profesjonalne
Pewne problemy nie rozwiążą się jedynie za pomocą kosmetyków. Fizjologiczne zasinienia wynikające z budowy oka nie znikną pod wpływem kremu. Nie uda się wyeliminować opadającej powieki wklepując w nią składników aktywnych. Z pewnymi bolączkami lepiej udać się do profesjonalisty, a kremem pod oczy jedynie wspierać terapie kosmetologiczną, gdzie stosuje się iniekcje, mikronakłuwanie czy inne bardziej inwazyjne metody wykazujące dużą skuteczność.
Zasada nr 5. Styl życia
Zwróć uwagę, że w każdym podpunkcie znajduje się porada na tematy zdrowego trybu życia. Nie tylko kosmetyki dbają o naszą skórę – ogromne znaczenie ma styl życia. Warto posiadać w domu nawilżacz i oczyszczacz powietrza. By dbać o rytm okołodobowy połóż się do łóżka o 22 i nie włączaj smartfona kilkadziesiąt minut przed snem. Pamiętaj o zawsze aktywnym „trybie nocnym” i filtrze światła niebieskiego w telefonie, bo znacznie zmniejszysz dzienną emisję HEV z ekranu. Na jędrność i wygląd skóry ma wpływ także dieta bogata w antyoksydanty i kwasy omega. Warto postrzegać nasze ciało kompleksowo i dbać o nie od zewnątrz i od środka!
Autor – Bogna Możdżeń
Źródła:
- Kosmetologia tom 1, red. Anna Kołodziejczak
- The inner clock-Blue light sets the human rhythm .Siegfried Wahl , Moritz Engelhardt , Patrick Schaupp, Christian Lappe, Iliya V Ivanov
- Pigmentation effects of blue light irradiation on skin and how to protect against tchem. R Campiche, S J Curpen, V Lutchmanen-Kolanthan, S Gougeon, M Cherel, G Laurent, M Gempeler, R Schuetz
- Dermatologia dla kosmetologów, Zygmunt Adamski, Andrzej Kaszuba