Czy trzeba używać serum do twarzy?
Skuteczna pielęgnacja domowa nie musi być skomplikowana i wieloetapowa. Jeśli czytasz ten artykuł, na pewno zależy Ci na jak najlepszych efektach i wiesz, jak dobre efekty przynosi stosowanie kosmetyków. Serum to kosmetyk, który pomaga nakierować pielęgnację na odpowiedni tor. Dlatego choć pozornie nie jest obowiązkowy, to zależne jest od niego skuteczne działanie pielęgnacji dobranej odpowiednio o potrzeb skóry.
Czy serum jest potrzebne w pielęgnacji?
Serum nie jest kosmetykiem obowiązkowym, ale jeśli chcesz działać jak najskuteczniej na swoje problemy skórne, to zdecydowanie polecam mieć je w swojej kosmetyczce. Daje to możliwość lepszego spersonalizowania pielęgnacji i szybszego osiągania celów, które sobie wyznaczysz. W dzisiejszych czasach ogrom kosmetyków sprawia, że granica między serum i tonikiem mocno się zaciera. Powstały bowiem nowe kategorie takie jak boostery i esencje, które są równie lekkie i wodniste jak tonik, ale posiadają tak wysokie stężenia składników jak serum. Jeśli natrafisz na taki produkt podczas zakupów, to pamiętaj, by uważać na stosowanie ich w jednej pielęgnacji z serum, bo co za dużo to nie zdrowo – skóra może się zbuntować od nadmiaru składników aktywnych i wystąpi podrażnienie.
Posiadanie odpowiedniego serum może znacznie ułatwić pielęgnację cer problematycznych. Serum można stosować np. miejscowo na zaczerwienienia lub zaskórniki. Dzięki temu Twoja pielęgnacja będzie zdecydowanie skuteczniejsza, problemy skórne będą w stanie realnie się poprawić.
Ogromną przewagą serum jest lekka konsystencja, która łatwo i szybko przenika w głębsze warstwy skóry. Kremy o cięższej i tłustszej konsystencji uwalniają składniki znacznie wolniej.
Jak często używać serum?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niektóre można stosować codziennie, jak serum do twarzy przeciwzmarszczkowe oraz antystresowe serum do twarzy babo, a część z nich jedynie 2-3 razy w tygodniu. Jeśli serum zawiera retinol, kwasy w sporych stężeniach, to należy wprowadzać je do pielęgnacji stopniowo i powoli. Zacznij od 2 użyć na tydzień, by przyzwyczaić skórę do ich działania i budować tolerancję na wysoką zawartość składników. Warto kierować się zaleceniami producenta, jeśli jednak widzisz, że skóra negatywnie reaguje na kosmetyk, zbytnio się czerwieni, piecze lub swędzi, to zmniejsz ilość użyć. Zawsze na pierwszym miejscu stawiaj potrzeby swojej skóry, nie suche wytyczne, które są jedynie drogowskazem do stosowania kosmetyku.
Sera, które mają właściwości regenerujące, nawilżające, przeciwzmarszczkowe można stosować codziennie bez specjalnych przerw.
Kiedy nakładać serum?
Na oczyszczoną skórę po umyciu. Przed zastosowaniem serum możesz użyć toniku, a na sam koniec zaaplikować krem. To tak zwana zasada thin to thick, która określa kolejność stosowania produktów do pielęgnacji w porządku od najrzadszego i najbardziej wodnistego, do tego najtłustszego i najgęstszego.
Serum można nakładać zarówno rano jak i wieczorem, przestrzegając zaleceń producenta. Pora dnia jest istotna w przypadku serów złuszczających lub uwrażliwiających na światło, czyli takich zawierających retinol lub spore stężenia kwasów.
Czy serum można stosować zamiast kremu?
Nie każde serum nadaje się do stosowania solo. Najlepszym przykładem jest serum do twarzy przeciwzmarszczkowe babo, którego ultralekka formuła nie zabezpieczy skóry odpowiednio przed transepidermalną utratą wody. Wykończenie jest jedwabiste, a skóra niezwykle miękka od razu po aplikacji. Może to kusić do stosowania go jako jedyny kosmetyk po umyciu twarzy, ale nakładając odrobinę kremu możemy nawet polepszyć jego działanie, gdyż nie będzie tak szybko odparowywał i ścierał się z naskórka.
Antystresowe serum do twarzy z linii Relax&Shine można stosować zamiast kremu. Wygładzenie i zmiękczenie naskórka jest natychmiastowe, więc to doskonały produkt pod makijaż. Relaksujący, kakaowy zapach (nie bez powodu linia nazywa się Relax&Shine) sprawia, że wieczorna pielęgnacja z tym kosmetykiem zamienia się w wieczór w spa. Jeśli jesteś posiadaczem skóry tłustej, to pewnością spodoba Ci się delikatna, lekka konsystencja serum, które doskonale współgra z cerami, które mają mocno aktywne gruczoły łojowe.
Czy serum nakłada się tylko na twarz?
Tak jak skóra twarzy, szyja i dekolt również potrzebują regeneracji oraz odmładzania. Zawsze nakładaj kosmetyki pielęgnacyjne również w tym miejscu, bo skóra tego obszaru ma mniej gruczołów łojowych i szybciej pojawiają się na niej zmarszczki. Linie na szyi i dekolcie, pieszczotliwie nazywane naszyjnikiem Wenus, to głębokie bruzdy powstałe z powodu ciągłego schylania głowy oraz podczas snu. Warto wspomagać się masażem i codziennie stosować odmładzającą pielęgnację.
Podsumowując – serum teoretycznie nie jest niezbędne w pielęgnacji, ale z racji tego, że jest dużo bogatsze w składniki aktywne, może zastępować krem, szybciej i głębiej penetruje skórę – zdecydowanie warto je stosować. Przynosi to widoczne efekty i jeśli zależy Ci na skutecznej pielęgnacji skóry, to koniecznie stosuj je w swojej rutynie pielęgnacyjnej.
Autor – Bogna Możdżeń
Źródła:
- Kosmetologia z immunologią skóry, Anna Drobnik, Aleksandra Słodka
- Kosmetologia Tom I, red. Anna Kołodziejczak